اجتماعیاستانی

کسب رتبه اول در جذب تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور توسط استان تهران

وزیر اقتصاد و دارایی در همايش تقدیر از برگزیدگان عملکرد تبصره ۱۸ قانون بودجه با اهدا لوح سپاس استاندار تهران تقدير كرد.

به گزارش همسو نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، علیرضا فخاری استاندار تهران در همایش تقدیر از برگزیدگان عملکرد تبصره ۱۸ قانون بودجه،با بیان این مطالب که تبصره ۱۸ قانون بودجه پویایی خاصی در برنامه های اقتصادی و مبتنی بر اهداف دولت ایجاد کرد، گفت: در گذشته هر آنچه تحت عنوان وام و تسهیلات توزیع می شد دچار انحراف شده و هرگز نتیجه نمی رسید . اما این فرایند تحول خوبی در نظام اقتصادی ایجاد کرد که در خور توجه است.

استاندار تهران در ادامه به یکسان نبودن شرایط استانها اشاره کرد و با تاکید بر تشکیل جلسات کارشناسی قبل از تخصیص منابع، به همراه سطح بندی استانها با هدف گذاری مشخص، گفت: در حوزه اقتصاد اگر ما نتوانیم منابع را بر اساس شرایط و نیاز ها توزیع کنیم نمیتوانیم به تعادل اقتصادی در سطح کشور برسیم.

وی همچنین از بانک ها خواست تا نسبت به پرداخت جزء ٣ تبصره ۱۸ قانون بودجه که به صورت قرض الحسنه است اندام نموده تا تعهدات سال ١۴٠٢ عملیاتی گردد.

فخاری همچنین خواستار تسریع در ابلاغ جزهای ٧،١ و ٩ مربوط به سال ١۴٠٢ شد تا نیازهای نقدینگی استان تامین و عقب ماندگی ها جبران شود.

استاندار تهران با اشاره به بسته شدن کد انتظامی برخی بانک ها ،مربوط به اعطای تسهیلات شرکت های دانش بنیان،از وزارت اقتصاد و دارایی خواست تا برای مرتفع نمودن این مشکل از طریق بانک مرکزی اقدام نماید.

در ادامه این مراسم سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی گفت: باید برای مسئله تامین مالی تولید پاسخ‌های مناسب داشته باشیم به این معنا که براساس مقیاس‌های مختلف تولید، در نظام تامین مالی الگوهای متفاوتی داشته باشیم. یک قالب عمل کردن و یک یونیفرم را تن همه کردن ساده‌ترین راه است اما بهترین راه نیست. تجربه‌ای در حوزه توسعه بانک‌های تخصصی داشتیم که متاسفانه به مرور کمرنگ شد.

وی اظهار کرد: در مرحله بعد بازار سرمایه کمی پررنگ شد. در مرحله بعد شاهد مداخلات بودجه‌ای دولت را شاهد بودیم. در این زمینه سه اتفاق مهم رخ داده است،یک اتفاق در حوزه بانک‌ها پررنگ شدن تامین مالی زنجیره‌ای است مانند اوراق گام در حوزه بازار سرمایه موضوع تامین مالی از طریق صندوق پروژه‌ها به وجود آمد که چند مورد خوب آن مانند تامین ۶ همت منابع برای دو پروژه در سال ۱۴۰۲ رخ داد. در جز مداخلات بودجه‌ای دولت، ساز و کار تبصره ۱۸ به وجود آمد.

گفتنی است استان تهران توانست در جذب تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور، رتبه اول را کسب نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا