اجتماعیاقتصادی

همایش کشت کلزا در شهرستان اسلامشهر برگزار شد

با نزدیک شدن به آغاز سال زراعی 1402-1403 و با توجه به اینکه کلزا یک محصول استراتژیک و راهبردی است همایش کشت کلزا با حضور محققین مرکز جهادکشاورزی استان تهران، کارشناسان تولیدات گیاهی و ترویج جهاد کشاورزی استان تهران و شهرستانهای تابعه و کلیه کلزا کاران محترم استان تهران در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر برگزار گردید.

به گزارش همسو نیوز به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر،مسعود ایلکا مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر با اعلام این خبر اظهار کرد: کلزا یکی از محصولاتی است که امروزه در روغن های خوراکی و همچنین غذای دام و حیوانات مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل استفاده از این محصول برای تغذیه دام‌ها حجم زیادی از انرژی و پروتئینی است که در محصولات این گیاه وجود دارد و به همین منظور میتواند یک انتخاب مناسب برای تغذیه دامها باشد و اگر به طور متناوب یعنی یکسال در میان در زمین کشاورزی کلزا و گندم کاشته شود بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر کشاورزان در بحث علف‌های هرز و آفات با آنها مواجه هستند مرتفع می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت افزایش کشت کلزا برای تامین روغن مورد نیاز کشور گفت: تولید دانه های روغنی نقش بسزایی در جلوگیری از وابستگی کشور به واردات روغن به ویژه در شرایط فعلی دارد. کشت کلزا علاوه بر اینکه باعث حفظ منافع کشور در بخش کشاورزی می‌شود، نقش مهمی در پایداری تولید غلات به ویژه گندم دارد.

ایلکا با بیان اینکه کشت کلزا نسبت به کشت گندم و جو به شرایط خاص‌تر و رعایت اصول تکنیکی نیاز دارد، افزود: درست است که کشت کلزا در مقایسه با گندم و جو به ظرافت‌های بیشتری نیاز دارد ولی با توجه به اینکه خرید تضمینی آن بیشتر از گندم است، منافع اقتصادی بیشتری برای کشاورز دارد. طی سال‌های گذشته سطح زیر کشت کلزای استان بیشتر شده و این نشان می‌دهد انگیزه کشاورزان برای کاشت این دانه روغنی افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر در پایان اظهار داشت:امید است با فرهنگ سازی مناسب در سال های آینده و افزایش قیمت خرید، كشاورزان بیشتری اقدام به كشت كلزا كنند تا حوزه كشاورزی كشور و استان از آن بهره مند شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا